Czy warto zlecać projekty wnętrz?

okap

Projektant wnętrz to zawód, który wymaga dużego zaangażowania, zmysłu artystycznego, plastycznego, poczucia estetyki oraz otwartości na potrzeby klientów. Osoby wykonujące ten zawód powinny się stale dokształcać, ponieważ praktycznie wraz z każdym kolejnym sezonem pojawiają się na rynku wnętrzarskim nowe rozwiązania, pomysły i inspiracje.

Czym zatem zajmuje się projektant wnętrz?


Projekty wnętrz wymagają umiejętnego łączenia poszczególnych elementów w spójną i harmonijną całość. Godny polecenia architekt wnętrz określa zatem to, jak wyglądać ma dana przestrzeń. Proponuje on zatem wybór odpowiedniej palety barw, elementów wyposażenia oraz odpowiednich dekoracji. Co ważne, aranżacje wnętrz wymagają współpracy projektanta i klienta, których gust może być bardzo odmienny. Przed przystąpieniem do prac związanych z planowaniem danej przestrzeni projektant musi zawsze zapoznać się z oczekiwaniami i potrzebami klienta. Architektura wnętrz wymaga bowiem tworzenia przestrzeni nie tylko atrakcyjnych wizualnie, ale również funkcjonalnych i zgodnych z preferencjami inwestorów. Każdy opracowany projekt wymaga zatem zatwierdzenia przed przystąpieniem do prac realizacyjnych. Poza tym, projektant powinien współpracować z wykonawcami danej inwestycji oraz sprawować opiekę nad realizacją poszczególnych prac. Zakres tego typu nadzoru jest zwykle omawiany przed przystąpieniem do prac i uwzględniany w zapisach umowy.

Jakich predyspozycji wymaga dobra aranżacja wnętrz?


Jak wspomniano powyżej, godny polecenia projektant wnętrz powinien być osobą obdarzoną zmysłem artystycznym. Poza tym, musi on posiadać szeroką wiedzę z zakresu budownictwa. Godny polecenia architekt jest również zaznajomiony z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie dekorowania wnętrz oraz nie są mu obce sprawy księgowe.

Czy projektowanie wnętrz jest trudne?


Zdecydowanie tak. Aby zostać projektantem wnętrz należy zdobyć odpowiednie wykształcenie, w tym choćby ukończyć studia związane z architekturą. Nie jest to jednak wymóg absolutnie konieczny i wymagany przepisami prawa. Projektantem może zatem zostać absolwent kierunku plastycznego lub osoba, która ukończyła specjalistyczne kursy z zakresu urbanistyki czy nowoczesnego designu.

Czy warto zatem korzystać z pomocy projektanta?


Tak. Jego pomoc jest bowiem nieoceniona i ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które nie chcą lub nie mogą podjąć się samodzielnej aranżacji wnętrz. Cena wykonania projektu zależy przede wszystkim od wielkości danej przestrzeni oraz od zakresu koniecznych do wykonania prac. Mogą one bowiem obejmować wykonywanie wizualizacji określających choćby rodzaj stosowanych mebli, kolorystyki czy rodzaj wykończeń. Projekt wnętrz może również zawierać wszystkie informacje dotyczące rodzaju podłóg, sufitów czy układu ścian. Tego typu szczegółowa dokumentacja jest pomocna dla wykonawców poszczególnych prac. Poza tym, praca projektanta może również obejmować wspomniany nadzór nad tempem i jakością wykonywanych prac. Cena za projekt może być dość wysoka. W tym jednak wypadku nie należy nadmiernie oszczędzać, ponieważ wraz z wyższym kosztem inwestor otrzymuje zwykle bardziej szczegółowy plan oraz może liczyć na skrupulatną kontrolę prac przeprowadzanych na miejscu inwestycji.

projekt wnętrza

Czy warto decydować się na korzystanie z usług online?


Usługi projektowe online to wygodna forma komunikacji, która polecana jest dla zapracowanych inwestorów. Nie wymaga ona bowiem osobistego kontaktu z projektantem, a wszelkie uzgodnienia dotyczące projektu omawiane są za pomocą kontaktu telefonicznego lub internetowego. Tego typu forma kontaktu umożliwia zwykle szybkie tempo uzgodnień, ponieważ nie ma konieczności zgrywania terminów obu stron. W tym jednak wypadku konieczna jest dobra współpraca projektanta oraz inwestora oraz wymiana uwag na bieżąco. W ten bowiem sposób wszelkie zmiany mogą być nanoszone stosunkowo szybko, a cały proces aranżacji wnętrz trwa stosunkowo krótko. Oczywiście w tym wypadku czas potrzebny na przygotowanie projektu zależy od wymianów danego wnętrza oraz zakresu prac, w tym ewentualnej konieczności rozplanowania sieci elektrycznej, okien lub drzwi.

Dodaj komentarz