Pamiątka chrztu świętego – jak ją wybrać? Zobacz pomysły!

chrzest w kaplicy

Dzięki pamiątkom chrztu świętego można na dłużej zapamiętać to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Jak wybrać odpowiednią pamiątkę na chrzciny? Zobacz przygotowane przez nas pomysły, aby wybrać wśród nich coś dla siebie!

Jak wybrać pamiątkę chrztu?

Pamiątka z chrztu jest pamiątką, która ma upamiętniać uroczystość chrztu świętego. Celem pamiątki chrztu jest przypominanie o wydarzeniu i duchowym zobowiązaniu, które zostało podjęte podczas ceremonii chrztu.

Najczęściej pamiątka na chrzest święty ma charakter religijny, ale warto wskazać, że może mieć ona też wiele innych form. Mogą to być między innymi krzyż, różaniec, ramka na zdjęcie, certyfikat, bransoletka lub medalion.

Najpopularniejsze pamiątki chrztu świętego

Jako pamiątka na chrzest święty dla małego dziecka wspaniale sprawdzą się różne podarunki. Na co warto się zdecydować?

Oto kilka popularnych pamiątek z chrztu:

 • Wisiorek lub zawieszka z krzyżykiem – może być to srebrna albo złota biżuteria zależnie od posiadanego budżetu.
 • Grawerowana bransoletka – również będzie wspaniałym pomysłem na podarunek, który może posłużyć przez lata.
 • Spersonalizowana ramka na zdjęcia – ramka może być drewniana, metalowa, szklana. Taka personalizowana pamiątka chrztu może zawierać jego datę, imię dziecka oraz motto albo życzenia.
 • Różaniec – jest to bardzo popularna pamiątka chrztu dla dziewczynki od chrzestnej albo dla chłopca od chrzestnego. Warto zdecydować się na wysokiej jakości różaniec, na przykład srebrny.
 • Obrazek – ma on formę świadectwa chrztu i można powiesić go na ścianie albo postawić na komodzie. Wykonuje się go często z materiałów jak srebro czy drewno.
 • Pierwsza Biblia ze specjalną stroną dedykacyjną albo z okładką zawierającą imię dziecka – personalizacja nada jej efektowny i unikalny wygląd.
 • Grawerowane drewniane pudełko – takie podarunki są często wybierane po to, aby umieszczać w nich pamiątki po dziecku, ale mogą być też użyte do umieszczenia w nich pieniędzy lub innych upominków.
 • Chusteczka lub śliniaczek z monogramem – stanowią one uroczą pamiątkę z tej okazji.
 • Pozytywka – może być upominkiem, który na wiele lat będzie przypominał o osobie, która ją wręczyła.
 • Pudełeczko exploding box – wystarczy pociągnąć za sznureczek albo nacisnąć na przycisk, aby pudełko otworzyło się i pokazało zawartość.
 • Personalizowane plakaty – można zdecydować się na te w formie metryczki dla dziecka albo plakaty tematyczne, na przykład ze zwierzątkami.

Pozytywka, kartka, obrazek, pudełko, skrzynka, różaniec oraz inne rodzaje podarunków można zamówić z usługą personalizacji. Warto się na nią zdecydować, ponieważ dzięki temu podarunek uzyska unikatowy, indywidualny wymiar i będzie jeszcze piękniejszą pamiątką po wydarzeniu.

Pamiątka chrztu dla chłopca

Gdy wybierana jest pamiątka chrztu dla chłopca od chrzestnego albo od innej osoby, w takim przypadku można zdecydować się na popularne propozycje pokazane wyżej, ale też na podarunki dedykowane właśnie dla chłopca.

Przykładowo można zdecydować się na zakupienie figurek w kształcie samolotu albo samochodu wykonanych ze srebra albo na kupno plakatów w błękitnym kolorze kojarzonym właśnie z chłopcami.

Pamiątka chrztu dla dziewczynki

Podobnie jak w przypadku podarunku dla chłopca można postąpić przy wybieraniu go dla dziewczynki.

Przykładowo pamiątka chrztu od dziadków może wtedy mieć formę obrazka z dziewczynką albo wisiorka z serduszkiem, który może być noszony przez dziewczynkę w późniejszym wieku. Gdy natomiast chodzi o popularne kolory, często wybierane są róż, złoto czy beż.

Pamiątka dla gości i chrzestnych

Uroczym gestem jest wręczenie chrzestnym i gościom prezentu z okazji chrztu jako wyrazu wdzięczności za ich obecność i wsparcie w tak ważnym dniu.

Prezent może mieć charakter religijny, spersonalizowany, ale może być to również praktyczny podarunek, który zostanie doceniony przez gości.

Wśród pomysłów na pamiątki chrztu przeznaczone dla gości i dla chrzestnych znajdują się:

 • Ramka ze zdjęciem z chrztu,
 • Figurka aniołka,
 • Zestawy upominkowe dla rodziców chrzestnych – kosze podarunkowe,
 • Dekoracyjne pudełko pamiątkowe,
 • Ręcznie malowany obraz dla chrzestnych,
 • Personalizowane różańce,
 • Słodkie upominki – cukierki, czekolady, miody.

Oczywiście, to jedynie parę propozycji, ponieważ można też wybrać wiele innych. Warto więc zobaczyć, jakie obecnie są najpopularniejsze upominki pamiątkowe z okazji chrztu przed podjęciem swojej decyzji.

Sprawdź też artykuł na temat dekoracji na chrzest: https://www.refreszing.pl/2022/12/jakie-dekoracje-na-chrzest-w-domu-wybrac-zadbaj-o-piekna-oprawe-przyjecia.html/

 

Dodaj komentarz