Mieszanki traw w rolnictwie. Co oferują producenci?

bydło na łące

Dobór właściwej mieszanki traw w rolnictwie ma szczególne znaczenie. Właściwa mieszanka nasion daje obfity, wartościowy plon, którym można skarmiać zwierzęta hodowlane. Jakie mieszanki traw oferowane są obecnie przez producentów? Oto przegląd najpopularniejszych traw dla rolnictwa.

1. Mieszanka łąkowa

Jedną z najczęściej wybieranych mieszanek, gdy planowane jest sianie trawy, jest mieszanka łąkowa. To rodzaj mieszanki nasion, która daje trawę o intensywnym, szybkim i silnym wzroście. Zebrany plony jest wysoki i zawiera duże ilości wartościowych węglowodanów i suchej masy.

Takie mieszanki traw mają uniwersalne zastosowanie i sprawdzą się one w każdym gospodarstwie rolnym. Trawa łakowa polecana jest szczególnie wtedy, gdy ważne są duże i niezawodne plony.

2. Mieszanka kośno-pastwiskowa

W tej mieszance umieszcza się nasiona traw, które dedykowane są do użytkowania przemiennego, czyli łąkowo-pastwiskowego. Zwierają przewagę nasion z życicy, na przykład trwałą, wielokwiatową, westerwoldzką, a także dodatek koniczyny.

Tego typu mieszanki traw rekomendowane są głównie w hodowlach bydła mlecznego. Składy mieszanek sprzyjają również produkowaniu kiszonek o wysokie wartości energetycznej.

3. Mieszanka kośna

Specjalna mieszanka traw stworzona do koszenia. Pod kątem swojego składu zawiera ona nasiona traw występujące w mieszankach łąkowych oraz kośno-pastwiskowych.

Mieszanki kośne są skoncentrowane na szybkim wzroście, dlatego zapewniają duże plony. Efektem jest trawa o bardzo dobrych właściwościach odżywczych, dlatego mieszanki tego typu najczęściej wybierane są do gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła.

4. Mieszanki pastwiskowe

Tego typu mieszanki traw to starannie wyselekcjonowane gatunki przeznaczone do zakładania pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Tym, co wyróżnia je na tle innych mieszanek, jest uch bardzo wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, dlatego też nie wymaga ona dodatkowej ochrony. W razie pojawienia się miejscowych uszkodzeń darni trawa regeneruje się samoczynnie.

Mieszanki pastwiskowe mogą dawać bardzo wysokie plony, a także szybko odrastają po wypasie zwierząt, dlatego są one bardzo efektywne. Zawierają głównie takie nasiona traw jak kupkówka, życica trwała, wielokwiatowa oraz westewoldzka, a także dodatek koniczyny.

 

Dodaj komentarz