Transport lawetą – gdy pojazd nie może dojechać na miejsce sam

transport laweta

Poważna awaria? A może brak ważnej rejestracji? To tylko niektóre przypadki, gdy konieczne jest skorzystanie z pomocy lawety. Dzisiaj transport lawetami oferuje wiele firm – nie tylko wtedy, gdy konieczne jest przewiezienie samochodów osobowych, ale również innego rodzaju pojazdów.

Transport samochodu na lawecie

Lawetami nazywa się samochód lub naczepę, które przeznaczone są do przewozu pojazdów, głównie samochodów. Transport ten jest prowadzony jako krajowy i międzynarodowy.

Często stosuje się rozróżnienie – lawetą nazywa się przyczepę dołączaną do pojazdu, natomiast autolawetą samochód wyposażony w naczepę do przewozu. Często jednak oba te terminy stosowane są zamiennie.

Za pomocą lawety można przetransportować pojazd do celu w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy pojazd nie może poruszać się po drogach, ponieważ nie został jeszcze zarejestrowany czy też nie ma ważnych badań technicznych.

Bardzo często lawety stosowane są w roli pomocy drogowej. Wtedy, gdy pojazd został uszkodzony lub ma awarię, dlatego jego dalsza jazda nie jest możliwa, wzywa się lawetę, którą można dowieźć go do najbliższego warsztatu albo do miejsca zamieszkania.

Transport lawetą – nie tylko dla aut osobowych

Lawetami można przewozić nie tylko samochody osobowe. Za pomocą tego typu sprzętu można też przewozić inne rodzaje pojazdów, urządzeń.

Rodzaje pojazdów, które można transportować lawetą:

 • samochody dostawcze
 • busy
 • samochody ciężarowe
 • koparki i koparko-ładowarki
 • minikoparki
 • spychacze
 • walce
 • wywrotki
 • podnośniki
 • ciągniki rolnicze
 • kombajny
 • przyczepy rolnicze
 • wózki widłowe

Oczywiście, powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich typów pojazdów, jakie mogą być transportowane za pomocą lawet.

Aby możliwe było przewiezienie określonych typów pojazdów czy urządzeń, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich typów lawet. Dzięki temu można przetransportować także te ładunki, które są ponadgabarytowe – mają dużą masę, wymiary. Takie usługi zlecane są wtedy specjalistycznym firmom, które dysponują właściwym ku temu zapleczem.

Laweta niskopodwoziowa – do pojazdów ponadgabarytowych 

W przypadku ciężkich, dużych pojazdów i urządzeń stosuje się transport niskopodwoziowy. Jest to rodzaj transportu specjalistycznego, który wyróżnia się wykorzystaniem specjalnego typu lawet dostosowanych do wymagających warunków.

Najczęściej stosowana jest przyczepa niskopodwoziowa, która ze względu na swoją konstrukcję pozwala na przewóz niemalże wszystkich gabarytowych urządzeń i pojazdów – bez konieczności ich demontażu. W przypadku określonych maszyn, na przykład kombajnów, konieczne jest zdemontowanie poszczególnych elementów.

Logistyka transportu ponadgabarytowego

W przypadku transportu gabarytów sama laweta niskopodwoziowa to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest także odpowiednie zorganizowane całego procesu.

Transport specjalistyczny regulowany jest odpowiednimi przepisami, dlatego też firma realizująca takie usługi musi wtedy dopełnić właściwych formalności. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia, a w przypadku, gdy transport będzie międzynarodowy, musi wydać je przedstawiciel każdego kraju, przez który przewożony będzie ładunek.

Bardzo ważne jest też właściwe wytyczenie trasy, biorąc pod uwagę ograniczenia, jakie mogą się na niej pojawić, na przykład znaki, słupy, krawężniki, promienie zakrętów, nośność mostów.

Właśnie dlatego transport niskopodwoziowy jako transport specjalistyczny wymaga właściwej organizacji w przeciwieństwie do zwykłych przewozów lawetą. Warto powierzyć go wtedy firmom, które posiadają w tym zakresie duże doświadczenie i mogą kompleksowo zorganizować cały przewóz kłopotliwego gabarytu.

 

Dodaj komentarz