Wypalenie zadowowe. Jak można je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

stres

Nawet najlepsza praca dająca mnóstwo satysfakcji może po pewnym czasie stać się nużąca. W takim przypadku mowa o wypaleniu zawodowym. W jaki sposób rozpoznać taką sytuację? Jak można sobie wtedy radzić?

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypaleniem zawodowym nazywa się stan, w którym wykonywana praca przestaje sprawiać satysfakcję. Dotychczasowe zajęcia stają się wtedy męczące, denerwujące. Pojawia się efekt przepracowania, stresu.

Z wypaleniem zawodowym ma obecnie do czynienia wiele osób. To niepożądany stan, ponieważ zadowolenie z wykonywanego zajęcia ma bardzo duże znaczenie. Co ważne, wypalenie zadowowe nie pojawia się tylko u pracoholików. W rzeczywistości problem ten może dotknąć każdego – niezależnie od stanowiska pracy oraz zaangażowania w wykonywany zawód.

Kto najbardziej narażony jest na wypalenie zawodowe?

Z wypaleniem zawodowym mają do czynienia przedstawiciele różnych branż. Według statystyk, najczęściej dotyka ono jednak tych pracowników, które w swojej codziennej pracy stykają się z innymi osobami.

Właśnie dlatego wypalenie zawodowe częściej diagnozowane jest u nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy, kierowców komunikacji publicznej, sprzedawców, urzędników.

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe ma podobne symptomy niezależnie od stanowiska pracy. Pracownik obserwuje wtedy objawy, które dotyczą wykonywanych przez niego obowiązków.

Wśród głównych objawów wypalenia zawodowego występują:

  • niechętne chodzenie do pracy
  • obniżenie wydajności pracy
  • brak zaangażowania w pracę
  • wyczerpanie psychiczne
  • negatywna ocena swoich dokonań zawodowych
  • stałe przemęczenie
  • rozdrażnienie
  • poczucie bezsilności

Stała praca na stanowisku, które nie przynosi satysfakcji, może prowadzić także do pojawienia się innych nieprzyjemnych objawów fizycznych – somatycznych, na przykład bezsenności, dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak niestrawność, bóle brzucha, podwyższone ciśnienie, obniżenie odporności organizmu – większa podatność na przeziębienia i inne infekcje.

Co zrobić, gdy pojawi się wypalenie zawodowe?

Gdy ma miejsce wypalenie zadowowe, w takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy psychologa, który specjalizuje się w takich problemach.

Psycholog może wówczas zdiagnozować sytuację, a także zalecić odpowiednie postępowanie. Najczęściej są to psychoterapia, stosowanie technik relaksacyjnych, które pozwalają na obniżenie napięcia.

W zmniejszeniu objawów towarzyszących wypaleniu zawodowemu pomocne mogą być ziołowe suplementy diety, które przywracają równowagę organizmu i obniżają poziom stresu.

Oczywiście, wtedy, gdy obecny zawód powoduje wypalenie, w takim przypadku można także pomyśleć o przekwalifikowaniu się i poszukaniu innej pracy. Może być to duże wyzwanie, ale z drugiej strony to szansa na znalezienie zajęcia, które znów będzie mogło powodować zadowolenie.

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?

Wypaleniu zawodowemu warto także zapobiegać, aby czerpać przyjemność z pracy na obecnym stanowisku przez jeszcze dłuższy czas.

Aby zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego:

  • nie przepracowuj się
  • często korzystaj z urlopów
  • nie przynoś ze sobą pracy do domu
  • pracuj po godzinach tylko wtedy, gdy jest to absolutnie potrzebne
  • w trakcie pracy wykonuj ćwiczenia fizyczne
  • korzystaj z różnych form aktywności poza pracą – sport, malarstwo, rozwijanie zdolności kulinarnych, podróżowanie

Z wypaleniem zawodowym może mieć do czynienia każdy z nas. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym można zredukować jego ryzyko. Jednak wtedy, gdy brak satysfakcji już jest odczuwalny, najlepiej spróbować zmienić swoje podejście i w tym celu skorzystać z pomocy psychologa. Można też pomyśleć o zmianie o 180 stopni i poszukaniu nowego zajęcia.

 

Dodaj komentarz